Psihologie IDD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

De ce, cu fiecare generatie care trece, comportamentul uman

4 posters

Go down

De ce, cu fiecare generatie care trece,  comportamentul uman Empty De ce, cu fiecare generatie care trece, comportamentul uman

Post by Cristi Hauptman Fri Nov 23, 2007 3:06 pm

De ce, cu fiecare generatie care trece,
comportamentul uman se modifica (si nu vorbesc despre
o ascendenta pozitiva- ci despre o crestere a
violentei verbale, fizice si a altor actiuni si
atitudini din aceiasi categorie ), valori ca rabdarea,
bunatatea, dragostea, fiind considerate slabiciuni si
bagatelizate? "Vina nu e a nimanui pt viata asta
"...sau? Alina

Cristi Hauptman
Junior member
Junior member

Number of posts : 13
Age : 50
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2007-11-22

Back to top Go down

De ce, cu fiecare generatie care trece,  comportamentul uman Empty Re: De ce, cu fiecare generatie care trece, comportamentul uman

Post by Cristi Hauptman Fri Nov 23, 2007 3:09 pm

Salutare...personal cred ca Alina a surprins aici un adevar cat se
poate de obiectiv,(bravos!) o fresca reala a societatii omenesti
prezente. O problema majora cu care se confrunta toi cei angrenati in
mecanismele stiintelor umaniste si deci o problema majora si a
psihologiei.
Cred ca este o tema extraordinara de discutie, o tema asupra careia
daca ne aplecam cu "seriozitate" nu avem decat de castigat ...asa ca
o propun ca tema de discutie cu acordul vostru si in special al
Alinei...Smile

Cristi Hauptman
Junior member
Junior member

Number of posts : 13
Age : 50
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2007-11-22

Back to top Go down

De ce, cu fiecare generatie care trece,  comportamentul uman Empty Re: De ce, cu fiecare generatie care trece, comportamentul uman

Post by LovelyMe Wed Nov 28, 2007 2:13 am

Nu mai sunt la moda aceste valori... Smile
Nu cred ca devenim "din ce in ce mai rai"... si atat. Pur si simplu pentru fiecare generatie conteaza mai mult altceva... alt set de valori...

LovelyMe
Newbie
Newbie

Number of posts : 2
Age : 43
Location : Brasov
Registration date : 2007-11-28

Back to top Go down

De ce, cu fiecare generatie care trece,  comportamentul uman Empty Re: De ce, cu fiecare generatie care trece, comportamentul uman

Post by nrares Wed Nov 28, 2007 8:45 am

Nu devenim mai rai, devenim indiferenti la ceea ce este important pentru ceilalti. Din lipsa de timp, de bani, etc. Nu mai avem timp pentru durerile si necazurile celorlalti, ne sunt de ajuns ale noastre. Goana zi de zi pentru satisfacerea nevoilor de baza nu ne mai lasa timpul necesar pentru aprecierea valorilor adevarate sau dezavuarea celor false. Asa ca e mai usor sa ignoram decat sa incercam sa intelegem.
nrares
nrares
Admin
Admin

Number of posts : 35
Age : 54
Location : Cluj-Napoca
Registration date : 2007-11-12

Back to top Go down

De ce, cu fiecare generatie care trece,  comportamentul uman Empty Re: De ce, cu fiecare generatie care trece, comportamentul uman

Post by anda_11_99 Fri Nov 30, 2007 12:02 am

Alina, totul tine de mediul in care traim si de educatie…asta daca te referi la generatiile care vin.Aceste valori despre care vorbesti tin de educatie …avem copii pe care ii crestem.Cum poate un copil sa fie iubitor cand parintii sunt stresati, obositi si mai tot timpul plecati? Generatiile astea sunt educate de net si de televizor si iau de acolo ceea ce lor le convine.Nu pot discerne daca e bine sau rau atata timp cat cineva nu le-a spus asta atunci cand trebuia.Copilul are nevoie de dragoste ca sa stie ce inseamna , sa o pretuiasca si sa o duca mai departe ….si de respect la fel.
Daca te referi la stadiile vietii in general, cu trecerea anilor devenim mai egoisti, nu vrem sa fim empatici pentru ca e mai comod asa (de ce sa ne batem noi capul-vorba lui Rares-cand avem problemele noastre) si uitam sa mai fim COPII…..uitam sa radem, uitam sa fim altruisti si sa iertam , uitam sa ne bucuram de lucruri marunte.
Valorile astea sunt nepretuite. Incearca sa le pastrezi daca le ai indiferent de ce vor zice sau face ceilalti .Pana la urma ei sunt cei ridicoli, nu tu.

Sa fiti iubiti !

Dana

anda_11_99
Newbie
Newbie

Number of posts : 4
Age : 55
Location : Iernut,Mures
Registration date : 2007-11-13

Back to top Go down

De ce, cu fiecare generatie care trece,  comportamentul uman Empty Re: De ce, cu fiecare generatie care trece, comportamentul uman

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum